
Zveme vás na tradiční vánoční den otevřených dveří, který se bude na naší škole konat v pátek 20. prosince 2019. Od 10 do 16 hodin si můžete prohlédnout vystavené klauzurní práce, koupit si výrobky žáků nebo si dát horkou čokoládu. Pro zájemce o studium budou na oborech k dispozici vyučující pro případné konzultace.
Těšíme se na vás!

Zveme všechny zájemce na přednášku PhDr. Blanky Petrákové, která objasní souvislosti mezi malbou francouzských impresionistů, jejich modely a historií módy. Příklady ikonografických artefaktů vycházejí z unikátní výstavy v pařížském Musée d’Orsay konané v roce 2012.
Přednáška je zdarma, více informací na www.doart.cz.

Studentky 4. ročníku multimédií, Natálie Vičánková a Karolína Hubáčková, postoupily do finále mezinárodní soutěže CedefopPhotoAward 2019, Thessaloniki, Řecko, pořádanou organizací Cedepof zaměřenou na rozvoj odborného vzdělávání v členských zemích EU i dalších partnerských zemích. Na základě účasti v soutěži mají studentky možnost své práce prezentovat dále, ve spolupráci s portálem Refernet a podpořit tvorbu představy o odborném vzdělávaní v širším kontextu.
https://www.cedefop.europa.eu/en/news-and-press/news/cedefopphotoaward-2019-winners-announced

Děkujeme všem, kteří s námi přišli v pátek 4. 10. 2019 oslavit 80. výročí školy. Bylo to krásné!
Na fotky ze všech akcí celodenního programu se můžete podívat na následujících odkazech:
https://www.zonerama.com/jitkadankovaphoto/Album/5661871?secret=NMPL88PC5HHtl1mFRjfu737Vq
Výstava Příběh geometrie akademického malíře Kamila Mikela, který působí jako vedoucí ateliéru grafiky na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, je situovaná v Galerii Vladimíra Hrocha v Uherském Hradišti (foyer Klubu kultury). Představuje ukázku poslední tvorby Kamila Mikela a je složena s monochromatických obrazů, „plastických kreseb“ a posledních děl charakteristických „zlatavou“ barevností. Jejich společných jmenovatelem však nadále zůstává kompozice, řád, definice obrazového prostoru a práce s rytmem vzájemně se překrývajících či doplňujících prvků v kompozici. Výstavu lze navštívit do 6. 10. 2019.
I letos sklízel obor návrhářství a modelářství obuvi úspěchy na brněnském veletrhu STYL / KABO. V neděli 25.8. se konalo slavnostní předávání cen soutěže mladých návrhářů – Cena Nadace Jana Pivečky. 1.místo v kategorii JUNG SPIRIT získala Nikola Krátká. Cenou je zájezd na milánský veletrh LINEAPELLE v hodnotě 10000,- Kč. Ve stejné kategorii byly odbornou porotou oceněny také Anna Roháčová a Nikola Bartíková. Žáci obuvi získali ocenění i v druhé kategorii pod názvem FUNNY SHOE za modely Hanky Tomašíkové a Anežky Justové.
Vybrané práce měla možnost zhlédnout odborná veřejnost po celou dobu veletrhu. Stejně tak žáci mohli navštívit veletrh a odborné přednášky a načerpat inspiraci pro svoji práci v nastávajícím školním roce.

Během Dnů evropského dědictví a otevřených památek prezentovaly v prostorách uherskohradišťské věznice studentky čtvrtého ročníku oboru malba své klauzurní práce na téma existencialismus. Svůj projekt zpracovaly v průběhu předchozího školního roku pod vedením Akad. mal. Miroslava Maliny a Mgr. Martina Dvořáka. Během zpřístupnění věznice veřejnosti zhlédly díla nainstalovaná v samovazebních celách více jak tři tisícovky návštěvníků.


Na design obuvi a oděvu byly firmou Anita z Boskovic zapůjčeny šicí stroje Garudan pro žáky na celý školní rok. Děkujeme!
Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště ruší výběrové řízení na dodávku vybavení mobilní učebny ICT.

Studenti oboru Multimédia spolupracovali na znělce ( odkaz na znělku / https://www.youtube.com/watch?v=LeoUCKjijW4 ) letošního ročníku Start film festivalu, který proběhl 11. 8. - 17. 8. 2019 v Bystřici nad Pernštejnem. Součástí festivalu byla také soutěžní přehlídka studentské tvorby, do finále postoupili snímky od studentů téhož oboru: IBU / Ondřej Mikuš ( odkaz / https://www.youtube.com/watch?v=2uNMYkI7NVg&t=1s )
Homo Aqualis / Jan Burk (odkaz / https://www.youtube.com/watch?v=aBNLCiDFsSM&t=3s ) Autoportrét / Adéla Podrazká (odkaz / https://www.youtube.com/watch?v=C9vt4kJbfJo )

Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti nabízí uchazečům o studium výtvarných oborů, ve kterých jsou součástí přijímacího řízení talentové zkoušky, možnost přihlásit se do přípravného kurzu.
Kurz proběhne od 30. 9. do 25. 11. 2019 a je určen zájemcům o studium na naší škole nebo vysoké škole s výtvarným zaměřením. Zároveň je otevřen i pro širokou veřejnost. Více informací zde.

Od letošního roku nabízí Střední uměleckoprůmyslová škola kurzy pro širokou veřejnost, některé z nich jsou určeny speciálně pedagogům v rámci školení DVPP a jsou akreditovány MŠMT. Zájemci si mohou vybrat kurzy se zaměřením na grafické techniky, modelování, počítačové dovednosti, … Výuka v kurzech probíhá pod odborným vedením zkušených pedagogů.
První z nich – kurz modelování hlavy podle antického modelu a částí lidského těla – už úspěšně proběhl. Podrobné informace o kurzech a přihlašování najdete zde: https://www.doart.cz/
Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště vyhlašuje výběrové řízení na dodávku vybavení mobilní učebny ICT.

První květnový týden navštívilo 47 žáků 2. ročníku poznávací zájezd do Itálie v rámci výuky DVK. Cílem zájezdu byla historická centra v oblasti Toskánska, Umbrie a Emilia Romagna. Žáci měli možnost vidět celou řadu významných architektonických památek ve městech Ravenna, Pisa, Lucca, Siena, San Gimignano, Volterra a Florencie. Poslední den byla celodenní zastávka ve Florencii, kde jsme měli možnost navštívit dvě nejvýznamnější umělecké galerie - Uffizi a Galerii dell Accademia. Všichni žáci byli nadšeni nejenom krásou historické architektury, ale také poetikou toskánské krajiny. Více informací o programu zde.

Žákyně 4. ročníku oboru Grafický design získaly ocenění na IV. Mezinárodním Trienále Grafiky 2019 v Polsku. Kateřina Turková získala za svou litografii Cenu honorárního konzula České republiky v Bydhošti a Lucie Mudráková získala za litografii ocenění. Soutěže na téma "Vztahy a postoje" se zúčastnilo celkem 439 prací z 19 středních uměleckých škol z Polska, České republiky a Slovenska. Gratulujeme!
Výsledky 3.kola přijímacího řízení ZDE.
Přijatým uchazečům se rozhodnutí oznamuje zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem, a to na veřejně přístupném místě ve škole i na webových stránkách školy. Seznam bude takto zveřejněn nejméně 15 dnů. Písemné oznámení o přijetí se nezasílá. Svůj úmysl vzdělávat se na SUPŠ UH musí uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče potvrdit odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí (tj. ode dne zveřejnění výsledků). Nepřijatým uchazečům se výsledek přijímacího řízení sdělí písemně. Další informace podá Mgr. Věra Gabrhelíková, tel. 776 331 287.

Od 13. 6. 2019 můžete shlédnout ve Společenském domě v Lázních Luhačovicích a. s. výstavů studentů Designu oděvu Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Originální modely propojují téma minerální vody a lidového oděvu luhačovického Zálesí. Mladí oděvní návrháři hledali inspiraci ke své tvorbě ve vodě a v jejích různorodých formách a podobách, jako jsou například pramen vody, kapky rosy, bouře, oblaka a mlha. Realizace: Hartmannová Kristýna, Hlavicová Marie, Žák Šimon, Voráč Martin, Masná Adéla, Mikulášková Hana, Červenková Tereza, Havránková Tereza, Janíková Eliška, Matúšů Dorota, Veselá Simona.

Ve středu 5.června 2019 se naši žáci zúčastnili tradiční akce se základní a mateřskou speciální školou v Uherském Hradišti.
V zahradě školy asistovali žáci 1. - 3. ročníku malby, pod vedením ak.mal. Miroslava Maliny a Mgr. Martina Dvořáka, žákům ze speciální školy a strávili tak při tvorbě příjemné dopoledne.

Žáci oboru Užitá fotografie se jako každoročně zúčastnili fotografické soutěže Chemie objektivem, kterou pořádá SOŠG Staré Město. Tématem osmého ročníku byly oxidy a porota hodnotila u 90 snímků umělecké zpracování a chemický komentář. V kategorii středních škol jsme obsadili 1. a 2. místo s pracemi žákyň Lucie Koperové a Báry Hánečkové. Čestné uznání obdržela i fotorafie Daniely Jurisové. Vítězné práce jsou vystaveny v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje v 15. budově (Baťův institut)
Během jednodenní exkurze žáci navštívili výstavní prostory Národní galerie (Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře), Uměleckoprůmyslové museum (Lída & Zika Ascher: Šílený hedvábník) a vědecké pracoviště ČVUT (Tokamak Golem). Komentář Šímovy rané tvorby od brněnských počátků až do jeho setkání s legendární francouzskou skupinou Vysoká hra pomohl studentům pochopit, nakolik bylo jeho působení v básnické skupině klíčovým impulzem pro jeho tvorbu. V Uměleckoprůmyslovém museu se žáci seznámili s příběhem Ziky a Lídy Ascherových, kteří spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci minulého století a z jejichž tištěných látek vytvářely modely nejslavnější módní domy. Závěr exkurze patřil návštěvě katedry jaderné fyziky ČVUT. Jen pro umprumáky byla v Tokamaku na několik milisekund zažehnuta termojaderná fúze a studenti se dozvěděli informace o možnostech získávání energie podobné té, jaká vzniká v nitru hvězd.
Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště zveřejňuje výzvu k podání nabídky na statické zajištění objektu Franklovka. Informace k veřejné zakázce ZDE.
Ředitel školy oznamuje, že vyhlašuje řádné volby do Školské rady, které proběhnou ve čtvrtek 23. 5. 2019. Volit se bude zástupce z řad studentů, protože stávající člen Bolek Klička odchází po maturitě ze školy. Kandidáty na zástupce-studenta mohou navrhnout a volit zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí žáci. Návrhy oznamte paní Gabrhelíkové do 16. 5. 2019 na email: gabrhelikova@supsuh.cz. Vlastní volba proběhne ve čtvrtek 23. 5. 2019 od 11.00 – 14.00 na sekretariátu školy. U paní Matouškové obdržíte volební lístek.
Navržení kandidáti: Sára Hanušová (2.C), Martin Voráč (2.B), Šimon Žák (2.B)
Volby vyhrál s 16 odevzdanými lístky Šimon Žák. (Sára Hanušová 13, Martin Voráč 0)

V. malířského sympozia v Jistebníku se zúčastnili dva z našich pedagogů, akademický malíř Miroslav Malina a akademický sochař Zdeněk Tománek. Sympozium bylo zahájeno vernisáží výstavy obrazů vzniklých v Jistebníku v minulém roce, o hudební doprovod se v závěru sympozia postaral Peter Lipa. V prostorách klimkovického kostela Nejsvětější Trojice mohou návštěvníci vidět dílo Borise Jirků, Bohumila Eliáše jr., Zdeňka Tománka, Juraje Čutka, Mariána Komáčka, Aleny Lipinové, Jana Lipiny, Jana Tichého, Miroslava Maliny a Petera Repky.

Umprumka bodovala v soutěži Můj první milión, kterou už podvanácté vyhlásilo Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje. Ze slavnostního předávání cen, které se uskutečnilo 25. 4. 2019 v prostorách Technologického inovačního centra ve Zlíně, jsme si odnesli dvě ceny. Cenu pro nejaktivnějšího pedagoga pro MgA. Niké Silnou, vyučující oboru Multimédia a Cenu střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů. Navíc jsme obdrželi cenu od UTB v podobě zážitkového dne na Fakultě multimediálních studií.

Studenti 4. ročníků pracovali v rámci uzavřené soutěže firmy RI OKNA na motivu kampaně k 25. výročí, které firma v tomto roce slaví. Podmínkou zadání bylo vyjádření svého pohledu na RI OKNA a zpracovaní grafiky se zaměřením na inovaci vizuálního stylu. Výhercem soutěže se stal studentka Lucie Mudráková a získala výhru I Pad a Appel Pencil. Všichni studenti mají dále možnost navázat na své nápady a zahájit svou pracovní kariéru ve firmě RI OKNA.

Bývalá uherskohradišťská věznice je nepřehlédnutelným mementem naší historie a po dlouhá desetiletí chátrá v bezprostředním sousedství naší školy – bývalého justičního paláce. Žáci prvních ročníků měli možnost za zdi tohoto objektu nahlédnout a blíže se seznámit alespoň s některými tragickými osudy lidí vězněných ve zdejších celách. Zejména v padesátých letech minulého století se hradišťská věznice stala místem utrpení stovek lidí z řad politické opozice.
Důkladnější prohlídku věznice absolvovaly studentky třetího ročníku malby, které své reflexe tohoto pohnutého místa budou zpracovávat v rámci klauzurních prací.

Čtyřicet našich studentů se letos podruhé vydalo na představení do brněnského HaDivadla. Experimentální scéna jim tentokrát nabídla dnes již kultovní autorskou inscenaci Jiřího Havelky inspirovanou Einsteinovou teorií relativity. V originálním prostředí s vyhraněnou autorskou poetikou se studenti dozvěděli přímo z jeviště, co Einsteinův objev v praxi znamená pro prostor a čas, ve kterém žijeme. Hravý scénický experiment může u studentů rozvíjet zájem o divadelní a scénickou tvorbu v mnoha podobách.
Ve dnech 3.- 8. dubna 2019 se 4 studenti oboru Multimédia se dvěma pedagogy zúčastnili odborného zájezdu do Belgie. Akce je realizována jako spolupráce mezi naší a antverpskou školou SISA, kterou jsme navštívili a domlouvali spolupráci na další léta. Studenti poté v Antverpách viděli řadu historických památek, galerií a muzeí, především Rubensův dům a Etnografické museum MAS a Museum Plantin Moretus (Museum tisku). Součástí programu byla také návštěva města Bruggy. Zde jsme měli možnost prohlédnout si mj. Groeninge Museum Bruges, v Bruselu The Royal Museums of Fine Arts a unikátní novou stálou expozici, která je věnována René Magrittovi.

Gratulujeme PhDr. Zdeňce Šáchové, dlouholeté a stále aktivní učitelce angličtiny na naší škole, která dostala v úterý 2. 4. 2019 ocenění za vynikající pedagogickou práci. Cenu převzala při slavnostním ceremoniálu v uherskobrodském muzeu J. A. Komenského z rukou Petra Gazdíka, radního pro školství Zlínského kraje. Ze 74 návrhů vybrala Rada Zlínského kraje 21 výrazných pedagogických osobností z řad učitelů, ředitelů, ale i nepedagogických pracovníků, kteří přispívají k rozvoji školství. TV reportáž zde.

Žáci keramického oboru navštívili akademickou sochařku Otilii Demelovou - Šuterovou, absolventku naší školy. Autorka se zabývá sochařskou figurální tvorbou převážně z poštorenské keramiky a její díla najdeme po celém Zlínském kraji - plastiku matky s dítětem nazvanou Radost ve Lhotce u Zlína, v Otrokovicích je oltářní reliéf v kostele Sv. Vojtěcha, v Kroměříži plastika Přesvědčení před bývalým okresním úřadem nebo reliéf Proměny u rehabilitačního střediska. Paní Otilie nás provedla ateliérem, vyprávěla nám o své práci, o vývoji tvorby a jejich možných úskalích.
Vážení uchazeči,
KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZE DRUHÉHO KOLA PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ JSOU K NAHLÉDNUTÍ ZDE.
Na obor keramika nejsou výsledky uzavřeny, protože jedna uchazečka bude za zdravotních důvodů konat zkoušky ještě ve středu 27. 3. 2019. Ten den bude přijímací řízení vyhodnoceno a rozhodnutí o přijetí najdete zase zde, na stránkách školy.
Kamenosochařství je uzavřeno, výsledky jsou v seznamu pod vašimi čísly. Rozhodnutí o nepřijetí vám přijde poštou, rozhodnutí o přijetí nezasíláme. Od dnešního dne mají přijatí uchazeči 10 dní na odevzdání zápisového lístku v kanceláři školy. Zápisový lístek lze zaslat i poštou.
Dotazy vám ráda zodpoví zástupkyně ředitele Věra Gabrhelíková, tel. 776 331 287

Nabízíme všem zájemcům o výtvarné umění akreditované kurzy mnoha různých oborů a zaměření, které vedou naši kvalifikovaní pedagogové. Přihlašování je již nyní zpřístupněno na stránce https://www.doart.cz/ a lze se k němu dostat i odkazem se stránek školy - pravé menu, záložka Nabídka kurzů.
Jedná se o večerní kurzy pro veřejnost, přednášky o výtvarném umění, o přípravné kurzy k talentovým zkouškám a o akreditované kurzy pro odbornou veřejnost.

Ve středu 27. března 2019 v 18 hodin bude v Café Portal v Uherském Hradišti zahájena další z výstav k 80letému výročí založení naší školy.
Tentokrát se v prostorách kavárny představí absolvent uherskohradišťské umprumky Vojta Martásek, s kolekcí maleb Bytosti, démoni. alkoholy. Výstava bude přístupná od 25. 3. do 15. 6. 2019, vždy po dobu otevření knihkupectví a kavárny. Jste srdečně zváni!

Ve foyer Městského divadla Zlín můžete navštívit výstavu prací pedagogů naší školy. Vystavuje celkem šestnáct autorů, kteří připravili 31 děl z oblasti malby, grafiky, ilustrace, fotografie i nových autorských technik.
Výstava je další z akcí k 80. výročí školy a potrvá od 5. 3. do 2. 4. 2019.
Natálie Pospíšilíková, studentka 4. ročníku oboru design oděvu, vyhrála 1.místo v celostátní soutěži středních a vyšších odborných uměleckých škol Studentský design. Kolekce s názvem PROMĚNY obsahuje trojici modelů, ve kterých jsou uplatněny prostorové střihové modelace a autorské techniky. Tato kolekce byla odbornou komisí oceněná nejvyšší cenou soutěže GRAND PRIX. První místo v kategorii Fotografická a multimediální tvorba a 3. místo celkové získal loňský absolvent Jan Burk, za kreslenou animaci na téma voda/člověk. Vítězné video zde. Gratulujeme!

Hned po jarních prázdninách jeli žáci ateliéru obuvi na exkurzi do výrobního provozu firmy GABOR v Bánovcích nad Bebravou, která se specializuje na výrobu dámské a pánské vycházkové obuvi. Výprava ze SUPŠ byla mile přivítána a odborníci z Gaboru se mladým designerům obuvi ochotně věnovali. Žáci měli možnost vidět nejmodernější způsoby výroby spolu s odborným výkladem a propojit si teoretické znalosti z výuky technologie s praxí. Kromě nových informací a poznatků si žáci odvezli spoustu materiálu z nejnovější kolekce, který jim firma Gabor věnovala.

Žáci oboru Užitá malba navštívili odborně komentovanou výstavu Prague Stuckists v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti, kde se blíže seznámili s tématem klasické malby s moderním přístupem. Vystavovanými díly provedla žáky i pedagogy PhDr. Milada Frolcová.
Třetí ročník absolvoval zajímavou praxi v Základní umělecké škole v Uherském Hradišti, kde žačky učily své mladé kolegy více než 20 hodin a získaly cenné zkušenosti.

Rádi bychom poděkovali řediteli firmy Slezské kamenolomy, Petru Němcovi, za sponzorský dar - kvalitní slezský mramor, materiál, který naši studenti kamenosochařství využijí mimo jiné i na své závěrečné maturitní práce.
Tímto vstřícným gestem začala spolupráce mezi sochařským oddělením Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti a firmou Slezské kamenolomy, které si nesmírně vážíme.
Ivo Savara, ředitel školy
Milan Kusenda, vedoucí sochařského oddělení
Ředitel školy vyhlašuje druhé kolo přijímacích zkoušek na obory, které nebyly obsazeny v kole prvním. Talentové zkoušky se budou konat v ponděli 25. března 2019, na obor Kamenosochařství a na Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu. Zájemci doručí řediteli školy přihlášku do 8. března 2019 a poté dostanou zvací dopis s podrobnostmi o zkoušce. Bude se skládat, stejně jako v prvním kole, ze tří disciplín - kreslený portrét, kresebný diktát a modelované zátiší dle předlohy.
V případě dotazů se obracejte na zástupkyni ředitele Věru Gabrhelíkovou, tel. 776 331 287.
Kritéria pro 2.kolo přijímacího řízení. Přihláška ke studiu.
Malíři ilustrují, grafici designují je motto probíhajícího workshopu studentů třetího ročníku. Vymyslet, napsat, nakreslit, vysázet, vytisknout a svázat manuál nebo příručku na libovolné téma. Návod, který laikovi představí textově a vizuálně, jak se staví domek svépomocí, šepsují plátna, vážou knihy, paličkuje, vaří pivo nebo večeře ze tří surovin na privátu, jak se léčí kocovina nebo nahrává hip-hop ve sklepě, cvičí policejní pes, ošetřuje nemohoucí babička, nebo jak se stěhuje piano do desátého patra.
Knižní grafik Martin Pecina přijel už podruhé za studenty grafického designu a malby, tentokrát aby s nimi konzultoval jejich návrhy na výše zmíněné téma, které jim při prvním setkání zadal. Několikahodinový detailní rozbor použitého písma, ilustrací, formátu a vazby navrhovaných publikací ukázal studentům řadu možností, jak v zadaném úkolu pokračovat.

Střední uměleckoprůmyslová škola se chystá nabídnout veřejnosti produkty svých žáků. Prostřednictvím studentských návrhů hledá název prodejní značky, o jejíž budoucí podobě může rozhodnout i veřejnost hlasováním, které je připraveno v prostorách výstavy Made in Umprumka v TIC ve Zlíně. Výstava potrvá do 11. 4. 2019 Pozvánka ke stažení zde. Touto aktivitou je také zahájena šestitýdenní studentská praxe žáků multimédií v Podnikatelském inkubátoru, kde studenti získají nové zkušenosti při tvorbě propagační materiálů, navštíví grafická studia a seznámí se s provozem výstavních galerií.
Obor design obuvi se již tradičně účastnil brněnského veletrhu STYL / KABO. Tentokrát se atelier kromě výstavy prací žáků představil i prezentací na workshopu pod názvem „Víme o sobě?“, který organizovala Česká obuvnická a kožedělná asociace. Cílem škol s obuvnickým zaměřením bylo představit se potenciálním zaměstnavatelům absolventů. Kromě maturitních oborů byly představeny i obory učňovské. Naše prezentace popisovala náplň a způsob výuky oborových předmětů, profil absolventa a představila práce bohatou fotodokumentací. Komentář přednesly žákyně 4.roč. Vendula Minaříková a Silvie Gajdůšková, které v minulém roce sklízely úspěchy na soutěži v Miláně.

Litografie žákyně Lucie Mudráková ze 4. ročníku oboru Grafický design byla porotou vybrána a vystavena v Praze na prestižní výstavě Grafika roku 2018. Tato výstava představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby nejen profesionálních umělců, ale také studentů středních a vysokých uměleckých škol. Grafika roku pravidelně nabízí divákům nové možnosti a trendy v současné grafické tvorbě. Výstavu můžete vidět v Praze v Obecním domě do 27. 2. 2019.

Přijměte pozvání na vernisáž výstavy, která bude další v řadě akcí k 80. výročí založení naší školy. Ve foyer Barumu v Otrokovicích vystavují studenti čtvrtého ročníku oboru multimédia. Výstava se skládá z barevných a černobílých plakátů s tématem výtvarných návrhů na dezén pneumatik Continental Barum.
Vernisáž bude zahájena v pondělí 18. 2. 2019 v 18.00 hodin.
Vážení uchazeči o studium, výsledky přijímacího řízení naleznete ZDE. Nepřijatým uchazečům přijde oznámení poštou, na které mohou do tří dnů reagovat. Přijatí uchazeči by měli do 10 pracovních dnů odevzdat zápisový lístek na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, osobně nebo poštou. Informace o zápisovém lístku ZDE. Na obory kamenosochařství a keramika bude na konci února vyhlášeno druhé kolo přijímacího řízení, protože nebyly obory v prvním kole obsazeny.

Co umí naši čtvrťáci z multimédií? Podívejte se ZDE. Jan Šmach, Antonín Kindl, Bolek Klička, Hugo Fekar, Prokop Findeis a David Štěpánek sledovali realizaci divadelní hry Rodina Tótů ve Slováckém divadle od čtených zkoušek až po premiéru a vznikl z toho krátký svěží dokument.
Žáci oboru keramika navštívili v pondělí 28. 1. 2019 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Měli možnost prohlédnout si vystavené klauzurní práce všech oborů VŠUP. Na oboru Keramika a porcelán se jim věnoval docent Milan Pekař, bývalý absolvent naší školy. Návštěva v Praze se nesla také v duchu nedávného výročí úmrtí Jana Palacha - žáci viděli pietní místo s expozicí na Václavském náměstí a v Museu Kampa na všechny silně zapůsobila jedna z výstav s názvem "Síla činu. Jan Palach a Jan Zajíc v umění v letech 1969-2009." Neméně zajímavá byla výstava "Vitální kolaps" fotografa Ivana Pinkavy a sochaře Vojtěcha Míči, ale také stálá expozice prezentující Františka Kupku, Otto Gutfreunda a Jiřího Koláře.

V pátek 25. ledna 2019 hostila naše škola setkání učitelů 38 učitelů DVK z celé České republiky. Předmětem jednání byla řada témat - koncepce výuky DVK, problematika maturitních otázek a možnosti jejich úpravy, pořádání odborných exkurzí, úprava RVP a hodinových dotací na předmět. Konference se zúčastnili dva významní hosté – Mgr. Richard Vodička, bývalý prorektor FMK UTB a prof. PhDr. PaeDr. Jindřich Vybíral CSc., děkan VŠUP Praha. Akce byla impulzem pro bližší spolupráci mezi pedagogy a obecně mezi SŠ a VŠ uměleckého zaměření. Na její organizaci se podíleli PhDr. Jarmila Procházková a Mgr. Martin Dvořák.

Ve čtvrtek 17. 1. 2019 proběhla v Muzeu Napajedla vernisáž výstavy pedagogů SUPŠ Uherské Hradiště. Svá díla prezentuje 19 výtvarníků, kteří pracují s různými médii. Vernisáže se zúčastnila celá řada významných hostů, starostka Napajedel Ing. Irena Brabcová, Mgr. Petr Gazdík, absolventi naší školy i široká kulturní veřejnost. Jedná se o zahajovací akci k 80letému výročí školy a potrvá do 17. 2. 2019. TV reportáž zde (8. minuta)

Dvouhodinový program o životě a díle Josefa Čapka si pro naše studenty připravil čapkovský badatel Hasan Zahirović. Představil nejenom Josefa Čapka jako malíře, ilustrátora a novináře, ale také jeho bratra Karla. Studenti díky rozsáhlé prezentaci Hasana Zahiroviće mohli nahlédnout do vily bratří Čapků, do celé škály rodinných a přátelských vazeb, které hrály v životě obou bratrů významnou roli. Vhled do detailů osudu bratří Čapků pomůže studentům přiblížit životy významných osobností a atmosféru v kulturních kruzích meziválečného období a během druhé světové války.

Knižní grafik Martin Pecina se ve škole setkal se studenty třetího ročníku. Ti mu představili svoje pololetní práce, Martin Pecina pak podrobně seznámil studenty se svou profesí grafického designéra, kterou započal před lety studiem na naší škole. Grafickým designem se živí více jak sedmnáct let a za tu dobu se stal respektovaným a oceňovaným tvůrcem ve svém oboru. S našimi grafiky a malíři odstartoval první část workshopu, ve kterém budou studenti pod jeho vedením spolupracovat na vytvoření společné publikace. Více o Martinu Pecinovi na www.book-design.eu/
Vážení uchazeči o studium, v seznamu výsledků talentové zkoušky najdete u čísla, které vám bylo přiděleno k přihlášce a zasláno v dopise s pozvánkou, kolik bodů dostaly vaše práce na TZ. Pokud jste dostali 45 a více bodů, úspěšně jste vykonali talentovou zkoušku a postupujete do dalšího kola přijímacího řízení. V něm budou k bodům ze zkoušky připočteny body za prospěch ze ZŠ a poté bude vyhodnoceno celé přijímací řízení.
Ředitel školy dle zákona zveřejní seznam přijatých uchazečů a vydá rozhodnutí o nepřijetí uchazeče v období od 5. do 15. února 2019. Před zveřejněním přijatých uchazečů nebo před rozhodnutím o nepřijetí se může zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče dostavit do školy a může tak využít možnosti nahlédnout do spisu před vydáním rozhodnutí. Nahlížení do spisu bude umožněno od pondělí 14. ledna 2019 v kanceláři školy.

S rokem 2018 jsme se na umprumce rozloučili otevřenými dveřmi pro rodiče a přátele školy. Celý den tvořili příjemnou atmosféru naše dvě studentské kapely, voněla káva a horká čokoláda, žáci prodávali svoje výrobky, rodiče si prohlíželi klauzurní práce a přijeli i absolventi ze všech koutů republiky.
Děkujeme vám všem, kteří jste přišli, přejeme vám krásné svátky a zachovejte i nadále přízeň umprumce.
Dne 21. prosince od ranních hodin probíhalo školní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce.
Soutěže se zúčastnilo 8 studentek z 1. až 3. ročníku. Všechny se ctí zdolaly náročné soutěžní disciplíny, kterými byly poslech, rozhovor, prezentace zadaného tématu a detailní popis obrázku. Opět jsme se mohly přesvědčit, že v naší škole nestudují jen výtvarně nadaní žáci, ale že i jazykové dovednosti našich studentů jsou na vysoké úrovni.
Jak už to tak bývá v soutěžích, i my jsme musely určit pořadí nejlepších. Skvělé byly všechny studentky. V okresním kole budou naši školu reprezentovat Antonie Málková z 2. C a Karolína Hubáčková z 3. A. Náhradnicí je Natálie Michlová z 1. B.
Všem ještě jednou gratulujeme.
Vaše angličtinářky.

V prosincovém čísle Zpravodaje města Uherské Hradiště najdete článek o tvorbě studenta 4. ročníku, Prokopa Fideise z oboru Multimédia.

Studenti 2. a 3. ročníků, oboru Multimédia rozvíjejí drobné podnikání, za podpory PLACE STORE v Uh. Hradišti prodávají od 14. 12. 2018 vánoční přání. Studenti se seznámili s cenotvorbou a možností prodeje na základě komisionářské smlouvy, mají otevřenou cestu k prodeji dalších produktů. Prodejnu naleznete na Mariánské nám. 61, vstup je z ulice Výpadová. Přáníčka, vánoční jmenovky a malé kalendáře můžete zakoupit také na umprumce, na Dni otevřených dveří 21. 12. 2018.

Naše šikovné třeťačky z malby vyzdobily v právě rekonstruované Uherskohradišťské nemocnici za 5 dní 15 pokojů na dětském oddělení JIP. Vedoucí oboru pan Malina spolupráci domluvil a společně s panem Dvořákem realizaci vedli. Návrhy jim připravil druhý ročník grafiky, pod vedením pana Petráka.

Ve čtvrtek 8.11. 2018 se všechny ročníky oboru Užitá fotografie zúčastnili v rámci Měsíce slovenské fotografie výstav v Bratislavě. Studenti měli možnost navštívit za celý den až 12 výstavních galerií.

Studenti oboru Multimédia prezentovali své práce na ICM v Uherském Hradišti. Měli možnost setkat se socioložkou Mgr. Zuzanou Vandame, která má bohaté zkušenosti v oblasti marketingu a komunikace, pracovala jako obchodní analytik ve firmě Coca-Cola a nyní jako specialista na komunikaci ve firmě Airmobis. Dále rozvíjí projekty pod značkou ZUUM, jenž si kladou za cíl vytvářet kvalitní a citlivou vizuální komunikaci. ICM má zájem podporovat uměleckého i podnikavého ducha mladých talentů, kteří se nebojí odprezentovat své nápady. Odkaz na studentské práce zde.https://cz.pinterest.com/lililei777/multimediasupsuh/
Studenti oboru designu obuvi a designu oděvu oslavili svátek svatých obuvníků Kryšpína a Kryšpiniána exkurzí do Bratislavy. Na Vysoké škole výtvarných umění navštívili katedru textilu a restaurování, kde se jich ujali vstřícní pedagogové a také naši bývalí absolventi. Někteří využili návštěvu ke konzultaci prací a přípravě na talentové zkoušky. V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na 5. mezinárodní trienále textilu do Muzea moderního umění Danubiana Meulensteen Art Museum. Jedná se o mezinárodní výtvarný projekt, který prezentuje současnou textilní tvorbu. Viděli jsme exkluzivní díla, která propojují textilní umění s moderními technologiemi.

Studenti 4. ročníků oboru multimédia a grafika se měli možnost, v rámci spolupráce s firmou RI OKNA www.ri-okna.cz, seznámit s procesem vývoje, výroby a prodeje produktů. Pod vedením zkušených mistrů prošli výrobní halou, kde jim byly prakticky prezentovány principy automatizace výroby, systém evidence výrobních dílů pomocí čárových kódů a obsluha CNC strojů. Dále navštívili marketingové, obchodní oddělení a showroom, sloužící k prezentaci sortimentu zákazníkům. Exkurze byla zakončena v zimní zahradě brainstormingem nad spoluprací - studenti tvoří návrhy na téma 25 výročí firmy.

V galerii Václava Chada v prostorách zlínské zámku proběhla komentovaná prohlídka výstavy akademického sochaře Zdeňka Tománka, který od 90. let vyučuje žáky kamenosochařského oboru. Expozice s názvem VÝPĚSTKY představila výběr z autorovy současné tvorby. Návštěvníkům galerie Zdeněk Tománek poodhalil pocity, jež ho vedly ke vzniku plastik SCHODIŠTĚ, ANDĚLSKÝ DRÁT nebo například PLODY SOUČASNOSTI. Zodpověděl také dotazy týkající se technologie sochařské práce. Reportáž z výstavy zde (od 7. minuty)

Jitka Uhříčková, žákyně 4. ročníku oboru Multimédia, je autorkou ilustrací pro letošní brožuru „Průvodce studenta Uherským Hradištěm a okolím“, který vychází již potřinácté a vydává jej ICM v Uherském Hradišti www.icm.uh.cz . Jitka v průběhu své práce získala zkušenosti a praxi v grafickém studiu JOKER www.joker-uh.cz a byla vybrána mezi osobnosti ankety „Slovácko má TALENT! “.

Prokop Findeis, žák 4. ročníku oboru Multimédia, spolupracuje s ICM v Uherském Hradišti na projektu Mapy historického a nynějšího centra Uherského Hradiště pro nevidomé. Mapy jsou vytištěny na speciální materiál, který umožňuje plasticky vyznačit všechny výškové body klíčových budov a ukázat tak rozložení města v různých obdobích, vše bude doplněno o popisky v Braillově slepeckém písmu. Mapy budou umístěny v Jezuitských kolejích v prostorách Městského informačního centra, kde budou sloužit jako pomůcka k vzdělávacím akcím a kurzům. Prokop Findes dále připravuje v ICM kurz 3D modelování pro veřejnost.

Studenti oboru Multimédia se zúčastnili filmového festivalu Až po uši ve filmu, který proběhl od 19. 10. - 21.10. 2018 v kině Hvězda. Studenti se účastnili konzultačního semináře k přijímacímu řízení na vysoké školy se zaměřením na audiovizuální tvorbu a animaci, seminářem provázely posluchačky katedry animované tvorby FAMU. Uvedli na pravou míru možnosti studia na FAMU s ohledem na specifika jednotlivých kateder. Část semináře byla věnována rozboru ukázek, které u přijímacího řízeni uspěli a vše bylo doplněno o zpětnou vazbu k filmům které vznikly na oboru Multimédia ( filmy ke stažení zde).
Česká televize představila v krátké reportáži ze Studentského designu 2018 oceněná díla studentů uměleckých škol, mezi kterými je i ta naše. V reportáži představenou prací je kolekce 3 modelů s názvem Tělo, kterou vytvořila žákyně loni třetího ročníku oboru Modelářství a návrhářství oděvů, Natálie Pospíšilíková.
Podívejte se na reportáž zde.

Lucie Mudráková, studentka 4. ročníku oboru Grafický design, vítězka krajské soutěže Můj první milión www.mujprvnimilion.cz, Vás spolu s Gabrielou Polomíkovou zvou na křest originální knihy Medvědí příběh. Křest je poděkováním za podporu, kterou dostali jak prostřednictvím soutěže, tak v projektu Startovač. V Cafe Portal 1. 11. od 19:00 hodin si u hory jídla a pití budete moct prohlédnout knížku, popřípadě si nějakou koupit. Uvidíte také nové výrobky a handmade hračky značky L+L. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Přijměte pozvání na listopadovou výstavu prací žáků naší školy, která se již tradičně realizuje ve foyer kina Hvězda v Uherském Hradišti.
Vernisáž zahájí ředitel školy ve čtvrtek 1. 11. 2018 v 17 hodin, úvodní slovo pronese Mgr. Martin Dvořák, pedagog SUPŠ.
Těšíme se na vás!

Kateřina Turková, žákyně 4. ročníku oboru Grafický design, získala třetí místo na Bienále Figura 2018 za kresbu postavy. Soutěž se konala na Střední uměleckoprůmyslové škole sv. Anežky České v Českém Krumlově, přihlásilo se 20 škol se 101 pracemi a práce hodnotila tříčlenná komise. Oceněné práce budou vystaveny v galerii Klášter v Českém Krumlově od 2. do 21. listopadu 2018.

Více než třicet našich studentů s pedagogickým doprovodem navštívilo v brněnském Hadivadle scénickou esej „’68“od dvojice autorů, Matěje Nytry a Jana Antonína Pitínského. Hra je věnována letošním osmičkovým výročím České republiky a Československa. V dramaturgickém úvodu přiblížil Matěj Nytra dění během pařížského jara v roce 1968 a situaci v Československu během okupace sovětskými vojsky od roku 1968 až do roku 1989. Hra „’68“pojednává o obou událostech s odkazy na kultovní filmy režisérů Jeana Luca Godarda a Françoise Truffauta.

Společný zářijový plenér oborů Užitá fotografie a Průmyslový design proběhl letos v okolí Starého Hrozenkova a Žítkové. Fotografové tvořili land art, fotografovali přírodu a detaily architektury, tvořili kresebné studie přírodnin. Designéři malovali a kreslili úchvatnou krajinu Kopanic, vytvářeli studie stromů, architektury a portéty.

Plenér oboru Designu obuvi proběhl již podruhé v Ostrožské Lhotě pod Blatnickou horou svatého Antonína. Pro inspiraci jsme před odjezdem navštívili Galerii Joži Úprky v Uherském Hradišti. Počasí druhého zářijového týdne přálo, a tak se kreslilo a malovalo v malebné krajině Slovácka až do večerních hodin. Zhlédli jsme film Impresionisté, prvačky upletly své první sandály a nechyběla ani oslava narozenin a stínové divadlo.
V rámci 52. ročníku módního veletrhu STYL / KABO BVV Brno se odehrálo slavnostní předání cen soutěže pro mladé designéry obuvi - Cena Nadace Jana Pivečky 2018. V kategorii YOUNG SPIRIT pro střední školy zvítězila Kristýna Macková s maturitní kolekcí obuvi a doplňků na téma Struktura. Získala tak studijní zájezd na odborný veletrh LINEAPELLE do Milána. Zvláštní ocenění poroty bylo uděleno Lukáši Bučkovi za maturitní kolekci obuvi doplněnou šperky odlévanými technikou ztraceného vosku a Kristině Sofii Kolískové za dámskou obuv a kabelku s prořezávanými prvky. Ocenění v kategorii FUNNY SHOE pro studenty do 17 let získaly studentky 2. ročníku Hana Tomášková a Michaela Žáčková. Spolu s vítěznými pracemi bylo na veletrhu STYL / KABO vystaveno dalších dvacet modelů našich studentů, které postoupily do finále.

Školní rok 2018/2019 jsme zahájili v pondělí 3. září 2018 přivítáním prvních ročníků ve Velké kreslírně. Slavnostní atmosféru podpořil svou přítomností a projevem pan radní Zlínského kraje, Petr Gazdík, který má na starosti školství. Odkaz na článek a fotogalerie zde.

V sobotu 8. září od 13.00 do 17.00 a v neděli 9. září od 9.00 do 17.00 v rámci Dnů evropského dědictví budou přístupné práce žáků oboru Užitá malba. Téma obětí komunismu zpracovali žáci během školního roku pod vedením akad. mal. Miroslava Maliny a díky vstřícnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových mohli nainstalovat své klauzurní práce přímo do samovazebních cel bývalé uherskohradišťské věznice, která je v těchto dnech přístupná široké veřejnosti.
Studenti 2. ročníků oboru Multimediální tvorba tvořili, na základě zkušeností získaných při spolupráci s herečkou Vandou Kavkovou, cvičení na téma autoportrét. Tvorbě předcházela improvizační cvičení, která studenti zachytili na ateliérových fotografiích. Výsledek své kreativní práce budou mít možnost prezentovat na besedě ze studenty FAMU pod vedení doktoranda Jiřího Forejta dne 17. 10. 2018 v kině Hvězda. Cvičení jsou uskutečňována na základě realizace projektu Šablony pro SŠ.
UKÁZKY FILMOVÝCH CVIČENÍ IVANA DUŠKOVÁ / AUTOPORTRÉT TOMÁŠ ADÁMEK / AUTOPORTRÉT CLARA ISABELLA ANDREWS / AUTOPORTRÉT KATEŘINA JANÍKOVÁ / AUTOPORTRÉT ONDŘEJ VLASÁK / AUTOPORTRÉT JOZEFÍNA FUJAŠOVÁ / AUTOPORTRÉT

Studentky III. roč. oboru Obuv obhajovaly v červnu svůj projekt továrny budoucnosti SILVEMON na mezinárodní soutěži Evropské obuvnické konfederace "Shake the future of the footwear sector". Galaodpoledne probíhalo v institutu módy v italském Miláně na profesionální úrovni. Týmy prezentovaly své práce před porotou odborníků z celé Evropy, včetně slavného italského návrháře Giuseppe Zanottiho. V první kategorii zvítězil produkt českého týmu ze Západočeské univerzity. Náš projekt SILVEMON naše studentky perfektně obhájily a získaly nejen druhé místo ve své kategorii, ale i hodnotné ceny a kontakty.

Se školním rokem jsme se rozloučili Dnem otevřených dveří, který se letos velmi vydařil - nejen kvůli příjemnému počasí, které umožnilo přivítat návštěvníky na dvoře školy v kavárně, o kterou se celý den staral obor Oděv, ale hlavně se vydařil díky hojné návštěvnosti. Pohodu celý den dotvářelo hudební seskupení The Pigeon, které tvoří kluci z prvního a druhého ročníku. Vrcholem dne bylo divadelní představení, které si připravili odcházející čtvrťáci. Jednalo se o velmi originální autorské absurdní drama, na které se můžete podívat znovu ZDE. Děkujeme za přízeň a přejeme hezké léto!

Na konci června po těžké nemoci zemřela dlouholetá pedagožka na oboru Propagační grafika, Ludmila Cedidlová. Narodila se 17. 1. 1944 na Vsetínsku a na SUPŠ v Uherském Hradišti vystudovala obor Propagační grafika u profesorů Jana Hanáčka a Františka Nikla. Po absolvování školy vyučovala na témže oboru až do svého odchodu do důchodu. Kromě pedagogické činnosti se zabývala volnou grafikou se zaměřením především na hlubotiskové techniky.

Po několikaměsíční práci s tématem „Existencionalismus ve vězeňských celách“ nainstalovali žáci třetího ročníku oboru Užité malby pod vedením akademického malíře Miroslava Maliny své klauzurní práce v prostorách uherskohradišťské věznice. Práce jsou vyústěním dlouhodobé spolupráce se Slováckým divadlem. Bývalý ředitel divadla a režisér Igor Stránský přiblížil žákům problematiku vzniku divadelního představení. Existenciální scénografické instalace ve vězeňských samotkách budou pro veřejnost ke zhlédnutí na přelomu července a srpna během Letní filmové školy a 8.–9. září během Dne otevřených památek a Slavností vína.

Žáci 2. a 3. ročníku a pedagogové oboru Grafický design navštívili 7. června 2018 28. ročník Mezinárodního bienále grafického designu v Brně.V Pražákově paláci zhlédli výstavu „1968:computer.art. V galerii Dům pánů z Kunštátu viděli výstavu „Rozhněvaná planeta“.

Studentky III.roč. oboru Design obuvi V.Minaříková, S.Gajdůšková a M.Mikulincová postoupily se svým projektem do finále soutěže"Shake the future of the footwear sector". Mezinárodní soutěž je součástí široké komunikační kampaně Evropské obuvnické konfederace se sídlem v Bruselu. Autorky vymyslely koncept firmy pro výrobu obuvi SILVEMON. Navrhují propojení módy s medicínou, využití biotroniky, biomechaniky a moderními technologiemi. Svou práci budou studentky obhajovat a prezentovat v Miláně 25. 6. 2018, kde proběhne závěrečné hodnocení a předání cen vítězům. https://inmyshoesproject.eu/the-finalist/

Děkujeme odcházejícím maturantům, že pro své mladší spolužáky ve svém volném čase vyrobili s paní Procházkovou časovou osu pro výuku Dějin výtvarné kultury. Více než pětimetrová práce je vystavena na chodbě u učebny DVK a doufáme, že ji žáci budou často využívat k upevnění znalostí.

Přijďte na výstavu žáků oboru Užitá fotografie, která bude k vidění v restauraci Balkán v Uherském Brodě. Vernisáž se koná ve čtvrtek 7. června 2018 v 17 hodin.

Práce našich žáků budou vystaveny v rámci Galerijní a muzejní noci ve Zlíně. Přijďte na vernisáž do Galerie Horizont v pátek 18. 5. 2018 v 17 hodin.

Čtyři obory z naší školy - Obuv, Oděv, Keramika a Kamenosochařství - se podílí na výstavě v archeoskanzenu Modrá, Na trhu Moravanů aneb když otroci byli zbožím. Přijďte se podívat na vernisáž, která se bude konat ve čtvrtek 17. 5. 2018 v 17 hodin. Pozvánka zde.

Obor Průmyslový design navrhnul a realizoval nové umělecké objekty na Trase ptačích budek a krmítek v Luhačovicích. Každý student 2. a 3. ročníku k tomuto projektu přistupoval podle své fantazie a podle svého naturelu. Studenti se nebáli použít vedle sebe odlišné netradiční materiály jako například 3D tisk, mech, kov, keramiku či kosterní pozůstatky. Výstava prezentací těchto realizací byla zahájena hojně navštívenou vernisáží v hale Vincentka v Luhačovicích 5. 5. 2018
Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště vyhlašuje 3. kolo přijímacího řízení na pátek 18. 5. 2018. Třetí kolo pro školní rok 2018/2019 se týká oborů Průmyslový design, Grafický design, Modelářství a návrhářství obuvi a módních doplňků a Multimediální tvorba. Přihlášku je nutno podat do 9. 5. 2018. Podrobné informace naleznete v přiložených kritériích.
kriteria.pdf, přihláška ke stažení, přihláška - verze pro tisk
Ve dnech 2. - 5. 5. 2018 probíhají písemné maturitní zkoušky. Ve středu 2. 5. písemná práce z anglického jazyka (od 12:15 hodin), ve čtvrtek 3. 5. didaktický test z českého jazyka (od 8:00 hodin) a v pátek 4. 5. didaktický test z angličtiny (od 8:00 hodin). Zkoušky budou probíhat v učebnách podle rozpisu, ostatní výuka probíhá podle rozvrhu.

Od 11. do 15. dubna 2018 se 4 žačky se dvěma pedagogy zúčastnili odborného zájezdu do Belgie, který je realizován v rámci dlouholeté spolupráce mezi naší a antverpskou školou SISA. Žačky v Antverpách viděli řadu historických památek, galerií a muzeí, především Rubensův dům a Etnografické museum MAS, Museum módy a Museum tisku. Součástí programu byla také návštěva Gentu a Bruselu, kde jsme navštívili Královské muzeum výtvarných umění s unikátní novou stálou expozici, která je věnována René Magrittovi, a museum Au Musée du costume s výstavou věnovanou dějinám krinolíny a krajky.

Do finále soutěže Můj první milión, která má za cíl realizovat podnikatelské záměry mladých, postoupily žákyně 3. ročníku Lucie Mudráková a Jitka Uhříčková. V soutěži naše škola obdržela dvě nominace, za Podporu podnikatelského myšlení a Nejaktivnější pedagogický přístup. Největším úspěchem je 1. místo, které získala Lucie Mudráková za autorskou dětskou knihu a aplikaci ilustrací na užité předměty. Lucčin projekt můžete podpořit zde:
https://www.startovac.cz/projekty/medvedi-pribeh/

Žákyně třetího ročníku Natálie Pospíšilíková z oboru Oděv získala Grand Prix cenu Asociace výtvarných škol v celostátní soutěži uměleckých škol Studentský design za kolekci 3 modelů s názvem Tělo. Ve své tvorbě se studentka inspiruje svalovinou, tkáněmi a ženskou siluetou. V modelech je použit alternativní materiál (kord) a náročně řešená modelace střihu.

Valerie Jurčíková, loňská maturantka oboru Modelářství a návrhářství oděvů, získala za maturitní práci na mezinárodní soutěži uměleckých škol Junior Design Fest Hlavnú Cenu Národnej banky Slovenska. Autorka ve své kolekci s názvem OSTIUM zpracovává téma sebevyjádření a jeho proces. V modelech je uplatněno prostorové střihové modelování v kombinaci s autorskou textilní technikou. Natálie Štěpáníková, žákyně 4. ročníku oboru Multimediální tvorba, získala na soutěži Čestné uznání za autorskou pop-up knihu Krysař.

Zakuřovanou keramiku s leštěným dekorem vypálili studenti oboru Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu v polní peci, kterou postavili z hlíny na podzim 2017 v areálu Parku Rochus v Uherském Hradišti. Výpal probíhal 8 hodin na teplotu 950°C. Pec se vytápí dřevem a po dosažení požadované teploty musí nastat silná redukce, tzn. že se zamezí veškerému přístupu vzduchu do pece, aby keramický střep zčernal a vznikla listrová glazura. Odkaz na video z pálení.

Díky šablonám zaměřeným na spolupráci s odborníky z praxe proběhla přednáška Zuzany Ševčíkové o hledání nových materiálů a využití prastaré technologie v současných podmínkách. Zuzana Ševčíková je absolventkou oboru Obuv, v současnosti studuje VŠUP a zabývá se experimentálním výzkumem troudnatce kopytovitého. Houba, lidově nazývaná choroš, má nečekané vlastnosti a v mnohém se podobá usni. Jestli je „useň“ z houby využitelná ve výrobě obuvi, ukáže čas. V září nás čeká workshop a výroba chorošových botek.

Žáci oboru Modelářství a návrhářství obuvi a módních doplňků navštívili firmu Baťa v Dolním Němčí. Je to jediný výrobní podnik firmy Baťa v Evropě. Seznámili se s historií firmy, viděli proces výroby vycházkové obuvi, technickou přípravu, nové modely a materiály. Děkujeme za darované usně a potvrzení další spolupráce.

Žáci oboru Užitá fotografie uspěli v 7. ročníku fotografické soutěže s chemickou tematikou - Chemie objektivem, kterou každoročně pořádá SOŠG Staré Město. V kategorii středních škol obsadila žačka prvního ročníku Natálie Kropáčová 1. místo s fotografií Saturnovy prstence a Aleš Michalčík ze druhého ročníku místo třetí, s fotografií Suezský průplav. Oběma žákům gratulujeme! Vítězné a další vybrané fotografie našich žáků, kteří se neumístili, budou vystaveny v prostorách Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje.

V přátelské atmosféře proběhl ve čtvrtek 5. dubna ve sportovní hale ve Starém Městě již tradiční umprumácký mezitřídní volejbalový turnaj. U všech zápasů byla znatelná bojová atmosféra a nadšení, výsledky jednotlivých setů byly velmi vyrovnané. Výsledky zde.
Ve středu 18. 4. 2018 bude každoroční fotbalový turnaj chlapců všech ročníků.

Maturitní práce - litografie Kateřiny Dobřanské - loňské absolventky oboru Grafický design, byla odbornou porotou vybrána na prestižní výstavu Grafika roku 2017, která probíhá pravidelně v měsíci březnu v Clam-Gallasově paláci v Praze. Výstava Grafika roku prezentuje pohled na současnou grafickou uměleckou tvorbu za předešlý rok. Vystavují zde nejlepší práce nejen profesionální výtvarníci, ale i studenti středních a vysokých škol.

Jan Burk, žák 4. ročníku oboru Multimédiální tvorba, získal třetí místo v celostátní literární soutěži Můj svět v kategorii Próza nad 18 let. Soutěž je tradiční akcí Městské knihovny ve Frýdku-Místku. Je určena mladým začínajícím autorům i těm, kdo rádi píší, aniž by psaní bylo jejich povoláním. Hlásí se do ní velký počet soutěžících z nejrůznějších míst celé České republiky. Soutěží se v próze i poezii, obě kategorie jsou dále rozděleny podle věku.
Oceněnou povídku si můžete přečíst zde.

Ve dnech 12. - 13. 2. 2018 navštívili žáci 1. a 2. ročníku oboru Multimedií Prahu, zde se v muzeu na Kampě seznámili s tvorbou našeho významného režiséra, kameramana a animátora Karla Zemana. Následovala komentovaná prohlídka po pražských památkách. Druhý den žáci navštívili stálou sbírku českého, zahraničního moderního a současného umění ve Veletržním paláci. Žáci měli příležitost se potkat s našim významným umělcem Krištofem Kinterou, který v tu dobu instaloval v Národní galerii svou plastiku.

Normandský Le Havre hostí od února výstavu s názvem Un aller retour, které se účastní francouzští a čeští výtvarníci. Dva vyučující naší školy, Akad.mal. Miroslav Malina (obor Užitá malba) a Akad.soch. Zdeněk Tománek (obor Kamenosochařství) vystavují své práce, které bude možné od června 2018 zhlédnout ve Francouzském institutu v Praze, kam se výstava přesune. Bližší informace o výstavě, leták a reakce v tisku.

V rámci projektu Podpora podnikavosti žáků SŠ postoupily žákyně Jitka Uhříčková z oboru Multimédia a Lucie Mudráková z oboru Grafický design do finále soutěže Můj první milión. Vlastní podnikatelský záměr budou prezentovat před odbornou porotou 13. 3. 2018 v budově Podnikatelského inovačního centra ve Zlíně. V prezentaci řeší konkrétní postup, který povede k realizaci záměru, stanovení cílových zákazníků, distribuci a místo prodeje,odhad tržeb na příští rok a vývoj produktu do dalších let.

Žáci oboru Grafický design zvou všechny zájemce na vernisáž výstavy Litografie a jiné tisky, která se koná ve středu 17. 1. 2018 v 18:00 v Café Klášter v Napajedlích.
Vystaven bude výběr grafických listů a vystoupí grafické hudební duo Antonín Kotráš a Jana Dynková. Výstava potrvá až do 18. 3. 2018.

Školní knihovnu přebírá od ledna 2018 Mgr. Lenka Jančaříková, vyučující Českého jazyka a literatury (jancarikova@supsuh.cz). Možnost výpůjček je pro žáky školy zdarma a knihovna bude otevřena následovně:
PO 11:30 - 13:30
ÚT 11:30 - 13:30
ST 10:00 - 13:30
ČT 8: 00 - 10:30 a 11:30 - 13:30

Tvoříme vánoční atmosféru - koledy s angličtinou. Odkaz na video a fotky
Zveme Vás na Den otevřených dveří, který proběhne na obou budovách školy v pátek 22. 12. 2017, v době od 10:00 do 16:00 hod. Na oborech si můžete prohlédnout klauzurní práce všech žáků. Uchazeči o studium mohou předložit ke konzultacím své výtvarné práce vyučujícím, kteří budou přítomni celý den.
Ve foyer hlavní budovy na Všehrdově ulici budou některé obory prodávat výrobky svých žáků a bude k dispozici malé občerstvení. Tešíme se na vás!

Vážení uchazeči o studium, byly vám odeslány pozvánky k talentovým zkouškám. V případě jakýchkoliv nesrovnalostí volejte pro informace na tel. 572 551 500.

Dne 7. 12. 2017 proběhly volby členů Školské rady.
Z řad zletilých žáků nebo zákonných zástupců nezletilých žáků byl zvolen Bolek Klička s počtem 30 odevzdaných platných hlasů. Druhého kandidáta, Šimona Žáka, volilo 8 zletitlých žáků.
Za pedagogy byl zvolen Mgr. Pavel Adamík s počtem 13 odevzdaných platných hlasů. Druhého kandidáta, Akad.mal. Kamila Mikela, volilo 10 pedagogů.

V sobotu 25. listopadu 2017 navštívilo 24 žáků napříč všemi ročníky a 3 naše absolventky hlavní podzimní výstavy v Albertině – unikátní kolekci z tvorby Raffaela Santiho a Pietra Breughela staršího, jednoho ze zakladatelů vlámské malby. V Leopoldově muzeu nás všechny okouzlila výstava Victora Huga The dark Romanticist – 60 něžných prací na papíře s motivy moře a architektonickými prvky, dále retrospektiva Ferdinanda Hodlera a dynamická expresivní figurativní malba Antona Koliga. Neminuli jsme ani oblíbené Kunsthistorisches muzeum a ti, kteří měli ještě sílu, viděli i aktuální výstavu Rubensovy malby.

Žáci třetího ročníku absolvovali v termínu 7. – 10. listopadu 2017 tradiční a velmi vydařenou odbornou exkurzi do Prahy a na Kutnohorsko. Podrobnější zpráva z akce zde.

Ani mrazivé počasí neodradilo studenty oboru Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu od výpalu keramiky venku v plamenné peci na dřevo. Výpal zboží z jemné kameniny probíhal 11 hodin na finální teplotu 1227°C. Keramický obor je vybaven 4 elektrickými pecemi, konstruovanou pecí pro vytápění plynem a již zmíněnou plamennou pecí na dřevo.

Žačky oboru Keramika, Aneta Kolaříková a Aneta Kleinerová, se zúčastnily 21. ročníku točířské soutěže na SUPŠ v Bechyni. Z celorepublikového výběru středních škol se umístily se svými výkony na 6. a 7. místě. Blahopřejeme.

Žáci a pedagogové oboru Grafický design a oboru Užitá malba navštívili 18. října 2017 29. ročník Mezinárodního bienále ilustrací v Bratislavě. V Národní galerii viděli výstavu současné grafiky „drsná škola“ a expozici gotiky. V galerii Bibiana si prohlédli hravé interaktivní instalace věnované umění 20. stol. „Izby a ismy“. Na závěr se v soukromé galerii Nedbalka seznámili s expozicí slovenského umění 20. stol.

Přijďte se podívat na práce našich žáků všech devíti oborů do kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vernisáž proběhne v úterý 24. 10. 2017 v 16:30 hodin a výstavu můžete navštívit až do 16. 11. 2017.

Ve dnech 6. - 9. 10. 2017 zamířili naši žáci do italských Benátek, kde se odehrával 57. ročník La Biennale di Venezia (mezinárodní výstava současného výtvarného umění). Kromě Bienále (Giardini, Palazzu Bembo, Arsenale) navštívili žáci také světoznámou galerii moderního umění Collezione Peggy Gugenheim (Chagal, Calder,Brague, Picasso, Magritte). Následovala návštěva galerie tzv. benátské malířské školy 13. – 18. století, Galleria dell’Accademia (Bellini, Giorgione, Tizian, Tintoretto, Veronese, Canaletto, Tiepollo). Samozřejmostí také byla komentovaná prohlídka benátských památek.

Bzenecké vinobraní bylo opět obohaceno o výtvarnou přehlídku, kterou pořádá Město Bzenec, Služby města Bzence ve spolupráci se Sdružením výtvarných umělců a teoretiků jihovýchodní Moravy (SVUT JVM) – Unií výtvarných umělců ČR a Galerií výtvarného umění v Hodoníně, a letos i se Střední uměleckoprůmyslovou školou v Uherském Hradišti, která zde představila obory Keramika, Obuv, Oděv, Design, Malba a Multimédia. Výstava proběhla v termínu od 15. 9. do 1. 10. 2017.

V září absolvovali žáci čtvrtých ročníků jako každoročně nádhernou exkurzi po francouzských městech a pařížských galeriích. V průběhu desetidenního cestování navštívili Mety, Remeš, Giverny, Rouen, Étretat, Dinan, Carnac a Chartres. V Paříži strávili celé čtyři dny a kromě turistických památek se seznámili i s obsahem sbírek několika galerií ( Národní muzeum moderního umění v Centre George Pompidou, Picassovo a Rodinovo muzeum, muzeum Guimet, Orsay, Quai Branly, Orangerie a Louvre).

Na výstavě s názvem ,,Hradišťská umprumka“, která právě probíhá v Radniční galerii v Kyjově, můžete zhlédnout mladou originální a nápaditou tvorbu našich žáků. Výstavu tvoří výběr z kolekcí autorské tvorby žáků oboru Design oděvu, Design obuvi, Multimédiální tvorby, Průmyslového designu a Keramiky. K vidění budou i kolekce, které získaly ceny na prestižních soutěžích mladého designu či na módních přehlídkách. Těšíme se na vaši účast.

Obory Průmyslový design a Užitá fotografie trávili již tradičně druhý zářijový týden na výtvarném plenéru uprostřed Hostýnských vrchů v obci Rajnochovice. V rozmanitých přírodních exteriérech žáci malovali, kreslili a fotografovali zadané úkoly. Vytvářeli například studie struktur, portrétů, detailů přírodnin, architektury, krajiny i zvířat.

Dne 21. září se učitelé naší školy zúčastnili exkurze ve Studiu Barrandov v Praze. Součástí exkurze byla prohlídka výstavních prostor Filmpointu a především seznámení s jednotlivými ateliéry a fundusem rekvizit a kostýmů. Tato akce je součástí projektu Program výchovy nových talentů pro filmový průmysl ve Zlínském kraji, který vznikl ve spolupráci se Zlín film officem, Barrandov studiem a.s. a Zlínským krajem. Cílem této akce bylo přiblížit pedagogům jednotlivá řemesla spojená s filmem a možnost dalšího uplatnění pro žáky. Exkurze proběhla společně s učiteli Střední školy oděvní a služeb ve Vizovicích.

Ve dnech 11. – 15. září postavili žáci oboru Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu v areálu Parku Rochus keramickou pec, ve které se pro výpal zakuřované (černé) keramiky pálí dřevem. Studenti měli možnost vyzkoušet si šlapání hlíny, následné formování a celý proces výroby a sušení hliněných cihel, zdění hliněnou maltou s finální povrchovou úpravou hliněné stavby. Po vyschnutí pece proběhne během měsíce října první výpal. Odkaz na video.

Na konci září proběhla již tradiční a oblíbená akce "Malování v plenéru", které se zúčastňují pod vedením ak.mal. Miroslava Maliny žáci oboru Malba. Během podzimního dopoledne vznikla ve spolupráci žáků speciální ZŠ v Uherském Hradišti, klientů Zdravotně sociálního střediska Uherskohradišťské nemocnice a našich žáků výtvarná díla zachycující jak portréty, tak atmosféru areálu nemocnice. Vzniklé práce zdobí interiér budovy střediska. Odkaz na články a video z akce: https://www.nemuh.cz/doc/spolecne-malovani-potesilo-klienty-zdravotne-socialniho-strediska http://www.zsmssuh.cz/doc/2933/

Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti nabízí uchazečům o studium výtvarných oborů, ve kterých jsou součástí přijímacího řízení talentové zkoušky, možnost přihlásit se do přípravného kurzu.
Je určen zájemcům o studium na naší škole nebo vysoké škole s výtvarným zaměřením. Zároveň je otevřen i pro širokou veřejnost. Více informací zde. Přihláška

Terezie Fojtová, žákyně 4.ročníku oboru Multimédia, se úspěšně zúčastnila fotosoutěže Our World Is Beautiful, kterou každoročně pořádá firma Cewe.Hlavní myšlenkou je poukázat na krásu našeho světa. Letos soutěžilo více než 183 000 fotek, ze kterých porota volila jen ty nejlepší. Terezie zvítězila v kategorii Příroda s fotografií „Run Forest, run!“, kterou pořídila při návštěvě Islandu. Součástí ohodnocení byla i nemalá finanční částka, určená pro nákup fotografického vybavení. Gratulujeme! https://www.cewe-fotokniha.cz/blog/nejlepsi-fotografie-roku-2017-mezi-nejlepsimi-je-i-ceska-fotografka/
Během Slavností vína a otevřených památek, které se v Uherském Hradišti konaly v rámci Dnů evropského dědictví 9. -10. 9. 2017, byla už poněkolikáté otevřena pro veřejnost bývalá hradišťská věznice. Společně s budovou naší školy, do šedesátých let minulého století justičním palácem, tvoří budova věznice jeden komplex. Je významnou památkou připomínající léta teroru dvou totalitních režimů minulého století a v České republice ojedinělým takto zachovaným objektem svého druhu. Ve spolupráci se spolkem Memoria (veznice.uh.cz), který se o důstojné využití areálu věznice zasazuje už mnoho let, vystavili žáci oboru Užitá malba své práce v prostorách vězeňských cel. Během Dnů evropského dědictví si přišlo věznici prohlédnout téměř 5 000 návštěvníků. Společně s dalšími výstavami uvnitř věznice tak návštěvníci shlédli i prezentaci našich žáků.